banner
cenker
cenker banner
grafika cenker
cenker grafika
grafika

> > > 13-czym-jest-skaling

Czym jest skaling?

dentystka

Czym jest skaling?

Istnieje wiele przyczyn powstawania kamienia nazębnego. Mogą to być m.in. indywidualne skłonności, spożywanie dużej ilości kawy, herbaty czy innych barwiących substancji oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Gdy kamień już powstanie, wytwarza się na zębach twarda skorupa, która nie tylko brzydko wygląda, ale jest także siedliskiem bakterii. Skuteczną metodą usuwania kamienia nazębnego jest skaling.

Skaling jest zabiegiem, który wykonuje się w celu usunięcia kamienia nazębnego osadzającego się głownie w okolicach szyjek zębowych. Jego regularne rozbijanie jest bardzo ważne, ponieważ stanowi on przyjazne środowisko dla rozwijających się bakterii. Osad ten może powodować poważne choroby dziąseł, takie jak: paradontoza czy próchnica.

Wyróżniamy dwa rodzaje skalingu: naddziąsłowy i poddziąsłowy. Pierwsza metoda polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba, jest to zabieg profilaktyczny, który wykonuje się praktycznie u wszystkich pacjentów. Skaling poddziąsłowy polega natomiast na usunięciu kamienia odłożonego pod powierzchnią dziąseł.

Kamień nazębny można usuwać bardzo różnymi metodami, do najczęstszych z nich należą:

·         Tradycyjna – za pomocą skalerów ręcznych, np. tzw. sierpów, motyczki, dłutka i pilniczka. Obecnie jest rzadko stosowana, ponieważ jest bardzo pracochłonna i niedokładna.

·         Mechaniczna – z wykorzystaniem wiertła typu frez, które odłamuje zalegający osad.

·         Ultradźwiękowa – przy tej technice wykorzystuje się skaler ultradźwiękowy, który rozbija nagromadzony kamień.

·         Dźwiękowa – podobna technika, jak wyżej, ale wykorzystująca fale dźwiękowe z zakresu 6-8 kHz.

·         Laserowa – za pomocą skalera laserowego (jagowo-erbowego).

·         Chemiczna – przy tej metodzie na zęby nałożony zostaje 30 procentowy roztwór perhydrolu, który rozpuszcza kamień. Gdy to nastąpi, wypłukuje się rozpuszczone złogi wodą pod ciśnieniem.

Zabieg usunięcie kamienia nazębnego jest bezbolesny i wykonuje się go bez znieczulenia. Za usunięcie kamienia, w zależności od stosowanej metody, zapłacimy ok. 100-150 zł. 

Jesteśmy na Google+
Google+